Mandala, znaczenie

By in
No comments

Mandale to w wolnym tłumaczeniu „To co otacza centrum” i odnosi się bezpośrednio do ich warstwy znaczeniowej i reprezentującego symbolu.
Tradycja ich tworzenia sięga VIII w.

gdy Padmasambhawa wprowadził edukacji buddyjskie, rodem z Indii, do świata Tybetu. Dzisiaj można je spotkać w tych dwóch miejscach, ale również w Bhutanie, Mongolii , a ponadto Chinach.
Najprostszą formą jaką przebierają mandale, to okrąg z istotnym centrum, w które w znaczącej liczbie sytuacji wpisany jest kwadrat. Nie znaczy to natomiast, że jedynie w takiej formie można je spotkać.
Mandala tybetańska ma możliwość przebierać kilka form.
Mandala rodzaje:
Zewnętrzna, będąca reprezentacją systemu świata i znajdująca wykorzystanie jako ofiara dziękczynna, składana na przykład. mistrzowi za udzielenie nauk.
Wewnętrzna, w której występują cztery poziomy ofiar (zewnętrzna, wewnętrzna, ukryta, z natury rzeczywistości).
Szczególne znaczenie przy tworzeniu mandali mają kolory i to one decydują o warstwie znaczeniowej.
Mandala znaczenie barw:
Biały oznacza umysł spokojny i zdystansowany wobec świata wokół, co może być również efektem wypierania pewnych problemów do podświadomości. Czarny symbolizuje śmierć oraz utratę oczekiwań, co również doprowadza do rozpoczęcia nowego etapu życia. Czerwony znaczy rozbudzanie potencjału i wyrzeczenie egocentryzmy, w pewnych przypadkach na rzecz utajonej zemsty. Niebieski odnosi się do spokoju wewnętrznego w efekcie odrodzenia. Żółty oznacza intuicję dominującą nad instynktami. Zielony odnosi się do zmysłów, których harmonia pozwala opiekować się sobą , a dodatkowo innymi żyjącymi istotami. Purpura symbolizuje rozwój osobisty i duchowy. Fioletowy oznacza urealnienie marzeń sennych, w bardzo wielu przypadkach w efekcie podświadomej potrzeby budzenia respektu u innych. Brązowy symbolizuje przywiązanie do tradycji. Mandale to sztuka która nawet bez odnoszenia się do warstwy znaczeniowej umożliwia wyciszenie. Symbolika ukryta w okręgu, oddziałuje na umysł , a ponadto czakry (ośrodki energetyczne), nawet nieświadomych tego osób, dodając im siłę i harmonię.
Warto sprawdzić: Mandale.

FacebookTwitterGoogle+Share

Dodaj komentarz