Wymiana hamulców: jak często i dlaczego to robić

By in
No comments

Wymiana hamulców jest jednym z zasadniczych elementów w utrzymaniu bezpieczeństwa naszego pojazdu. Hamulce to bowiem najważniejszy detal układu hamulcowego, który decyduje o skuteczności zatrzymania samochodu. Wymiana hamulców to czynność, która powinna być wykonywana regularnie, co pewien czas.

Głównie natomiast trzeba wymieniać je w momencie, gdy zaczynają szwankować, a ich skuteczność zostaje ograniczona.

Ile razy w roku powinna być przeprowadzana wymiana hamulców? To zależy głównie od intensywności eksploatacji pojazdu. W przypadku częstej eksploatacji, w szczególności w warunkach miejskich, wymiana hamulców powinna odbywać się co mniej więcej 20-30 tyś. kilometrów, niemniej jednak oczywiście nie mniej niż raz na 2 lata. Warto natomiast pamiętać, że hamulce wymagają nie tylko regularnej podmiany, ale też sprawdzeniu. Dlatego po każdym sezonie trzeba sprawdzić stan hamulców, a w przypadku wątpliwości niezwłocznie udać się do mechanika.

Jakie są objawy, że hamulce wymagają zamiany? Głównie trzeba zwrócić uwagę na to, czy pojazd zaczyna się wolniej zatrzymywać, a pedał hamulca opiera się na większej siłę niż zazwyczaj. Innym objawem jest stukanie w trakcie hamowania, a także drgania kierownicy w trakcie zatrzymywania pojazdu. W sytuacji wystąpienia któregoś z takowych objawów, koniecznie należy udać się do mechanika, który dokładnie sprawdzi stan hamulców i podejmie decyzję o ich wymianie.

Wymiana hamulców to czynność, którą powinien wytworzyć doświadczony mechanik samochodowy. Głównie, powinno się ze starannością określić, które elementy wymagają wymiany. Wymiana hamulców polega przede wszystkim na wymianie klocków hamulcowych i tarcz, niemniej jednak na prawdę bardzo często wymieniane są również pozostałe elementy układu hamulcowego, tj. cylindry hamulcowe, przewody czy zaciski. Wymiana hamulców to nie tylko dbałość o nasze bezpieczeństwo, niemniej jednak również o kondycję naszego pojazdu. Dlatego warto wykonywać tę czynność regularnie i niezwłocznie reagować na pierwsze objawy ich zużycia.

Zobacz także: wymiana hamulców łódź.

FacebookTwitterGoogle+Share

Dodaj komentarz